Czarnomorscy Sąsiedzi

Sapanta • Dolina Izy • Barsana • Kluż Napoka • Sighişoara • Braszów • Bran • Sinaia • Konstanca • Bałczik • Kamienny Las • Aładża • Konstanca • Bukareszt • Sybin • Hunedoara

Niezwykłe widoki, bogata architektura, liczne zabytki, ciekawe legendy, uśmiechnięci mieszkańcy, wielokulturowość i pyszna kuchnia - to wszystko przyciąga do Rumunii turystów z całego świata. W programie m.in.: wpisany na listę UNESCO Wesoły Cmentarz i Cerkiew Barsana z kolorowymi malowidłami, urokliwe miasteczka, zamki i zamczyska Transylwanii, odpoczynek na plaży nad Morzem Czarnym oraz wycieczka fakultatywna do Bułgarii. Trasa: ok. 2200 km.


1. dzień.

Zbiórka uczestników. Wyjazd do Rumunii. Przyjazd do Rumunii w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

 

2. dzień. Sapanta - dolina Izy - Barsana - Kluż Napoka

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SAPANTA, gdzie znajduje się jedyny w swoim rodzaju Wesoły Cmentarz. Spacer po cmentarzu z kolorowymi nagrobkami, bogato zdobionymi motywami ludowymi, ze śmiesznymi tekstami i rymowanymi epitafiami. Przejazd malowniczą DOLINĄ IZY, znaną z tradycyjnej architektury regionu Maramuresz, z licznymi drewnianymi kościółkami i cerkwiami. Zwiedzanie miejscowości BARSANA, pięknie położonej na wzgórzach pośród drzew, ze starą cerkwią wpisaną na listę UNESCO i główną świątynią klasztoru z wieżą do niedawna uważaną za najwyższą drewnianą budowlę w Europie. Przejazd do KLUŻ NAPOKA - centrum życia Siedmiogrodu. Spacer przy Placu Unii, od kościoła św. Michała do Teatru Narodowego. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

 

3. dzień. Sighişoara - Braszów - Bran

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SIGHIŞOARY. Spacer po historycznym centrum Sighişoary, uznawanej za najpiękniejsze miasto Rumunii, w całości wpisane na listę UNESCO, z licznymi fortyfikacjami i basztami. Zwiedzanie: gmach cytadeli z XII w., wieża zegarowa i kościół górny. Przejazd do BRASZOWA - średniowiecznego miasta z historycznym centrum, dużym rynkiem, starym ratuszem i tzw. Czarnym Kościołem, gdzie narodziła się rumuńska reformacja. Przejazd do wsi BRAN. Zwiedzanie uchodzącego za siedzibę Drakuli, malowniczego i znanego na całym świecie zamku na wysokiej skale. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

 

4. dzień. Sinaia

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd trasą widokową przez Karpaty do SINAI - resortu zwanego Perłą Karpat. Zwiedzanie pałacu Peleş - bajkowej, letniej rezydencji rodziny królewskiej. Przejazd w okolice KONSTANCY. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja, nocleg.

 

5. dzień. wycieczka do Bułgarii

Śniadanie. Czas wolny na plażowanie. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wycieczka do Bułgarii. W programie m.in.: Pałac i ogród botaniczny w Bałcziku, Kamienny Las oraz wizyta w wykutym w skale klasztorze Aładża. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

 

6. dzień. wypoczynek nad morzem

Śniadanie. Czas wolny na plażowanie. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

 

7. dzień. Bukareszt

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do BUKARESZTU. Panoramiczne zwiedzanie miasta: Biblioteka Uniwersytecka, ratusz, łuk triumfalny, Opera Narodowa, Ogrody Cişmigiu, przejazd reprezentacyjną ulicą Calea Victoriei wzdłuż wielu secesyjnych budowli, cerkwi, teatrów, sklepów i restauracji. Wizyta w gmachu parlamentu - drugim największym na świecie budynku rządowym po waszyngtońskim Pentagonie. Czas wolny przy bulwarze Calea Victoriei. Zakwaterowanie w hotelu. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wieczór folklorystyczny z muzyką i kolacja złożona z tradycyjnych rumuńskich dań w regionalnej restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

 

8. dzień. Sybin - Hunedoara

Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie SYBINU - jednego z największych rumuńskich średniowiecznych kompleksów miejskich, który w 2007 r. został wybrany na Europejską Stolicę Kultury. Miasto, które leży na skrzyżowaniu kultur, zachwyca kolorowymi, bajkowymi domami, wieżą zegarową, piękną starówką. Zwiedzanie gotyckiej bazyliki, kościoła ewangelickiego, wizyta przy Moście Łgarzy. Przejazd do HUNEDOARY. Zwiedzanie tamtejszego zamku, uznawanego za jeden z najpiękniejszych Rumunii. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

 

9. dzień.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Polski.

 

świadczenia:

- 8 noclegów w hotelach*** na trasie wycieczki; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami

- wyżywienie: 8 śniadań, 6 kolacji

- przejazd autokarem

- opieka pilota

- ubezpieczenie KL i NW

 

Uwagi:

Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, lokalni przewodnicy i tour guide: ok. 120 EUR.Opłaty fakultatywne: wieczór folklorystyczny: ok. 30 EUR; wycieczka do Bułgarii: ok. 45 EUR (zawiera bilety wstępu i obiad); wymagane min. 25 osób.

 

TERMIN:

 

05.07 - 13.07.2020

26.07 - 03.08.2020

16.08 - 24.08.2020

06.09 - 14.09.2020

 

CENA: od 2.248 zł

(cena jest uzależniona od terminu oraz miasta wyjazdu) Wyjazd z danych miast w określonych terminach.

O szczegóły proszę pytać w biurze. O aktualne ceny, w tym dopłaty za wyjazdy z innych miast prosimy pytać w biurze.

 

(ita.)