Węgierski Strzał W Dziesiątkę

Szentendre • Budapeszt • Székesfehérvár • Tihany • Keszthely • Hévíz • Siófok • Hollókő • Eger • Park Narodowy Krasu Węgierskiego Polak, Węgier dwa bratanki! Ten bardzo bliski Polakom kraj zachwyca pięknymi krajobrazami, zabytkami, kusi pikantną kuchnią i wspaniałymi winami. Bogaty program wycieczki pozwoli poznać uroki ojczyzny Madziarów: jedna z najpiękniejszych stolic w Europie - Budapeszt, największe jezioro Europy Środkowej - Balaton, Eger - ojczyzna kultowego wina Egri Bikavér. Na trasie są klimatyczne miasteczka, klasztory, zamki i pałace. Trasa na Węgrzech: ok. 740 km.


1. dzień. Szentendre

Zbiórka uczestników. Przejazd na Węgry do SZENTENDRE, urokliwego miasteczka artystów. Spacer ulicami starego miasta do trójkątnego rynku Fo Ter otoczonego kamieniczkami, z centralnie umiejscowionym krzyżem morowym. Następnie zwiedzanie Cerkwi Zwiastowania z poł. XVII w. utrzymanej w stylu rokoko. Przejazd do Budapesztu. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

 

2. dzień. Budapeszt

Śniadanie. Zwiedzanie najstarszej dzielnicy BUDAPESZTU - Wzgórza Zamkowego, wpisanego na liste UNESCO: pomnik i plac Świętej Trójcy ze wspaniałym neogotyckim kościołem Macieja i pomnikiem św. Stefana oraz Baszta Rybacka, skąd roztacza się malowniczy widok na peszteński brzeg Dunaju. Następnie: Zamek Królewski, most Łańcuchowy, góra Gellerta, cytadela, pomnik Wolności. Wizyta w hali targowej Vasarcsarnok, gdzie można kupić przysmaki i pamiątki. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Oświetlony nocą Budapeszt robi największe wrażenie. Powrót do hotelu, nocleg.

 

3. dzień. Budapeszt - Székesfehérvár

Śniadanie. Wykwaterowanie. Spacer po Peszcie placem Kossutha, przy którym mieści się gmach Parlamentu Węgier - wizytówka prawobrzeżnej strony miasta. Dalej placem Wolności do bazyliki św. Stefana, gdzie przechowywane są relikwie świętego. Przejazd aleją Andrassyego. Zwiedzanie Placu Bohaterów. Przejazd do SZÉKESFEHÉRVÁR, pierwszej historycznej stolicy Węgier. Zwiedzanie Zamku Bory'ego. Budowla została wzniesiona na początku XX w. przez ekscentrycznego artystę Jeno Bory'ego, który budował zamek z dwoma pracownikami przez 41 lat. Zwiedzanie pałacu biskupów oraz ruin XI-wiecznej katedry Panny Marii, miejsca koronacji 37 węgierskich królów. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

 

4. dzień. Tihany - Keszthely - Hévíz

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do TIHANY, miejscowości wypoczynkowej położonej na półwyspie na Balatonie. Zwiedzanie założonego w poł. XI w. klasztoru Benedyktynów. Znajduje się tu muzeum mieszczące cenne zbiory przedmiotów liturgicznych i liczne manuskrypty. W klasztorze spoczywają relikwie Andrzeja I - króla Węgier zmarłego w 1060 r. Spacer promenadą Pisky na Wzgórze Echa, skąd roztacza się piękny widok na wschodnią część Balatonu. Przejazd do miejscowości KESZTHELY, zwiedzanie pałacu rodziny Festetics, jednego z trzech największych pałaców na Węgrzech. Wokół niego rozciągają się przepiękne ogrody w stylu angielskim, założone w XIX w. Następnie zwiedzanie Muzeum Balatonu, prezentującego archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze wartości regionu. Przejazd do HÉVÍZ, jednego z najbardziej znanych uzdrowisk na Węgrzech. Dla chętnych (za dodatkową opłatą na miejscu): wizyta w termach. Zakwaterowanie w pensjonacie, nocleg.

 

5. dzień. Siófok

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SIÓFOK - największego turystycznego ośrodka na południowym brzegu Balatonu. Zwiedzanie: przystań, promenada z licznymi kafejkami. Przejazd do pensjonatu, zakwaterowanie, nocleg.

 

6. dzień. Hollókő - Eger

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do wsi HOLLÓKŐ, liczącej 375 mieszkańców. Jest ona żywym skansenem z zachowanymi domami, budynkami gospodarczymi i drewnianym kościołem. Jako jedyna węgierska wieś została wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie zamku Hollókő, zwanego również Kruczym Kamieniem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych twierdz w północnej części Węgier. Przejazd do EGERU, słynnego z barokowych budowli i wina Egri Bikavér, znajduje się tu XVIII-wieczne liceum z obserwatorium astronomicznym. Zwiedzanie Bazyliki Egerskiej wzniesionej w latach 1831-37, drugiej co do wielkości bazyliki na Węgrzech, z zachwycającymi malowidłami na sklepieniach. Następnie zwiedzanie zamku z XII w. Dalej zwiedzanie Muzeum Wina, które mieści się w ogromnej piwnicy składającej się z czterech odgałęzień o dł. 33-45 m. Degustacja wina w Piwnicy Istvana przy muzyce folklorystycznej. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

 

7. dzień. P.N. Krasu Węgierskiego

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd w okolice Jósvafő. Zwiedzanie PARKU NARODOWEGO KRASU WĘGIERSKIEGO, gdzie znajduje się zespół dziesięciu jaskiń, z których Jaskinia Baradla została wpisana na listę UNESCO. Przejazd do Polski.

 

świadczenia:

- 4 noclegi w hotelach **/*** ; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami; 2 noclegi w pensjonatach

- wyżywienie: 6 śniadań

- przejazd autokarem

- opieka pilota

- ubezpieczenie KL i NW

 

Uwagi:

Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, lokalni przewodnicy, bilety komunikacji miejskiej: ok. 125 EUR.Opłaty fakultatywne: wizyta w termach: ok. 3000 HUF, rejs statkiem po Dunaju: ok. 15 EUR.

 

TERMIN:

30.04 - 06.05.2020

11.06 - 17.06.2020

25.07 - 31.07.2020

19.09 - 25.09.2020

 

 

CENA: od 1.348 zł

(cena jest uzależniona od terminu oraz miasta wyjazdu) Wyjazd z danych miast w określonych terminach. 

O szczegóły proszę pytać w biurze. O aktualne ceny, w tym dopłaty za wyjazdy z innych miast prosimy pytać w biurze.

 

(ita.)